

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 21.8 mm |
| Width | 9.2 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 7 |
| Height | 11.1 mm |
| Depth | 9.2 mm |
| Features | SCP |
| Min Input Voltage | 18 V |
| Output Current | 400 mA |
| Output Voltage | 5 V |
| Max Power Dissipation | 2 W |
| Max Output Current | 400 mA |
| Max Input Voltage | 36 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Isolation Voltage | 2 kV |
| Output Power | 2 W |
| Efficiency | 78 % |
| Voltage - Output 1 | 5 V |
| Nominal Input Voltage | 24 V |
| Max Output Voltage | 5 V |
| Isolation | Isolated |
| Schedule B | 8504409580 |
| RoHS | Compliant |
| Power Rating | 2 W |
| Packaging | Tube |
Stock: 5
Distributors
pcbx
Unit Price$12.83506
Ext.Price$12.83506
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $12.83506 | $12.83506 |
| 10 | $12.15966 | $121.59660 |
| 25 | $11.89302 | $297.32550 |
| 50 | $11.63223 | $581.61150 |
| 100 | $11.37715 | $1137.71500 |
| 300 | $11.12767 | $3338.30100 |
| 500 | $10.88366 | $5441.83000 |
| 1000 | $10.64473 | $10644.73000 |
